• Wpisów: 9
 • Średnio co: 107 dni
 • Ostatni wpis: 1 rok temu, 16:01
 • Licznik odwiedzin: 8 591 / 1080 dni
 
elektrovirt
 
Programy szpiegujące często związane są z oprogramowaniem wyświetlającym reklamy (zwanym adware) lub oprogramowaniem śledzącym informacje o charakterze osobistym lub poufnym.

Nie oznacza to, że każde oprogramowanie, które wyświetla reklamy lub śledzi działania użytkownika online jest złe. Użytkownik może na przykład zarejestrować się w usłudze oferującej darmową muzykę, gdzie „opłatę” stanowi zgoda na otrzymywanie ukierunkowanych reklam. Jeśli użytkownik zrozumiał zasady użytkowania i wyraził na nie zgodę, to prawdopodobnie uznał to za korzystny układ. Użytkownik może nawet wyrazić zgodę na śledzenie przez firmę jego działań online, co pozwoli określić, jakie reklamy powinien oglądać.

Inne rodzaje programów szpiegujących wprowadzają w komputerze zmiany, które mogą być denerwujące i powodować spowolnienie pracy i awarie komputera. Programy te mogą zmieniać ustawienia strony głównej lub strony wyszukiwania w przeglądarce sieci Web lub dodawać do niej niepotrzebne lub niechciane składniki. Sprawiają one także, że przywrócenie oryginalnych ustawień staje się bardzo trudne.

W każdym przypadku kluczową sprawą jest, czy użytkownik (lub inna osoba korzystająca z jego komputera) rozumie działanie tego oprogramowania i wyraził zgodę na zainstalowanie go na komputerze. Istnieje szereg sposobów, w jakie programy szpiegujące i inne rodzaje niechcianego oprogramowania mogą wnikać do komputera. Często spotykaną sztuczką jest potajemna instalacja takiego programu w trakcie instalacji innego, pożądanego przez użytkownika oprogramowania, na przykład programu do udostępniania plików muzycznych lub filmowych.

Przed zainstalowaniem jakiegokolwiek programu na komputerze należy dokładnie przeczytać wszystkie wyłączenia odpowiedzialności, w tym umowę licencyjną i zasady zachowania poufności informacji. Czasami fakt instalacji niechcianego oprogramowania podczas instalowania innego programu jest udokumentowany, ale stosowna informacja może znajdować się na końcu umowy licencyjnej lub zasad zachowania poufności informacji.
spyware-logo.jpg

 •  
 • Pozostało 1000 znaków
Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego
 •  
 •  
   
  @Seiti: Programy szpiegujące instalują się zazwyczaj w folderze Program files lub Documents&Settings - All Users - Dane aplikacji. Z tej lokalizacji infekują przeglądarkę. W przypadku zainfekowania można w celu rozwiązania problemu posłużyć jest jednym z dostępnych programów antywirusowych. Działanie tych programów często jednak zawodzi. Najlepszym sposobem na pozbycie się intruza jest ręczne usunięcie złośliwego oprogramowania. Trzeba tylko wiedzieć które pliki i foldery należy usunąć aby nie skasować plików niezbędnych do prawidłowego działania komputera. Jeśli zainfekowana została przeglądarka radzę całkowicie ją odinstalować, usunąć folder aplikacji i zainstalować ponownie.
   
 •  
   
  Nie pamiętam co instalowałam, ale za każdym razem coś się mi w przeglądarce instalowało. Nie można było odhaczyć opcji o nieinstalowaniu dodatkowych rzeczy. Podstępne internety.